ГоловнаСтатті Котел на щепі

Котел на щепі

Котел щепі – обладнання для теплогенерації. Тут Ви дізнаєтеся інформацію:

 • на що звернути увагу перед тим як купити котел на щепі
 • підводне каміння та міфи про зручність: котел на щепі з автоматичною подачею
 • котел, який може працювати з будь-якою щепою! (Суха, волога, свіжозрубана сира, будь-якого розміру і породи деревини)
 • відео реальної роботи котлів з використанням палива різного складу та якості.

Тріска паливна - вид твердого палива рослинного походження, яке отримане шляхом дроблення деревини. В якості сировинного джерела деревної тріски виступає:

 • несортова деревина
 • відходи деревини, отримані в результаті лісопиляння і переробки (обапол, горбиль, кускові відходи)
 • порубкових залишки (в тому числі гілки, пеньки)
 • деревина, яка була у використанні в якості тари і будівельних матеріалів.

Котельні на щепі та котли на щепі використовують таку сировину як паливо. За останні роки відбувся відчутний ріст на різні енергоресурси (природний газ, електроенергія, мазут, ДТ і навіть класичні види твердого палива такі як дрова, брикети, пелети). Тому виникає логічне бажання пошуку альтернативи на заміну коштовного джерела теплової енергії. Раніше на таку сировину як паливна тріска не звертали належної уваги. Але з появою сучасного обладнання твердопаливний котел на щепі ситуація змінюється. Щоб зробити правильний вибір, перш ніж купити котел на щепі конкретної модифікації, ми зараз розглянемо сфери застосування, особливості роботи і конструкції котлів.

Котельні на тирсі: реальна вигода для підприємств

Котли на щепі - це з економічної точки зору вигідний спосіб отримання теплової енергії. Паливна тріска в 2-3 рази дешевше в порівнянні з сухими колотими дровами і приблизно в 3-4 рази дешевше брикетів або пелети з деревини. На об'єктах невеликої площі (приватні житлові будинки) дана економія на різниці вартості палива не сильно буде відчутна. А ось котельні на щепі, які забезпечують теплом промислові об'єкти, офісні й торгові центри, тепличні комплекси буквально за один сезон окупають вартість теплогенеруючого обладнання (твердопаливний котел на щепі). Котельні, в яких працюють промислові котли на щепі, особливо популярні й затребувані на підприємствах, де є власні відходи виробництва. Залишки переробки деревної сировини на лісопереробних, столярних, меблевих виробництвах подрібнюються в тріску. Є приклади, коли такі відходи були проблемою і вимагали додаткових витрат з утилізації або оплаті послуг з вивезення їх в якості сміття.

Зараз, якщо у Вас є Промисловий Котел на щепі - те, що ще вчора вважалося відходами та сміттям - сьогодні можна використовувати в якості палива. Це може бути різноманітна тріска:

 • деревина (подрібнена кускова деревина, обапол, горбиль)
 • подрібнені гілки (після обрізки кущів та порослі)
 • ДСП і МДФ відходи (обрізки листів тирсоплити і деревно-волокнистих плит, MDF).

Таким чином підприємство отримує практично безкоштовне паливо, а значить економічно вигідне джерело теплової енергії.

Котельні на щепі часто вбудовуються в технологічний ланцюжок як джерело тепла необхідного для нагріву води, рідини та матеріалів (наприклад, у виробництві будівельних залізобетонних конструкцій). Окремим класом обладнання вважаються котли на щепі для виробництва пари. Такі котельні на щепі здатні виробити пар необхідний не тільки у виробництві (наприклад, харчової промисловості), а й для генерації електроенергії, приводячи в рух турбіни електростанцій. І звичайно такий твердопаливний котел на щепі можна вбудувати в систему, де потрібне поєднання кількох джерел енергії.

Промислові котли на щепі встановлюють в котельнях середньої або великої потужності.

Котел на щепі: надійний варіант для будь-якої щепи

Котел на щепі тривалого горіння БРІК вражає і буквально дивує своїми характеристиками, продуманою конструкцією і зручністю роботи. Особливо це відразу помітно тим, хто вже мав досвід роботи з котлами інших виробників.

Перш ніж почати серійне заводське виробництво, котли на щепі БРІК довгий час експлуатувалися в котельній, випробувальному центрі на заводі БРІК. На практиці в процесі роботи при різних режимах, модулюванні різних ситуацій сформувалася модель, яка має довгий список по-справжньому сильних характеристик. Ось деякі з них:

 • вологість щепи може бути будь-яка: суха, «напівсуха» або сира (свіжозрубана деревина, гілки, обапол подрібнюють на дробарці й можна відразу використовувати як паливо без попереднього висушування)
 • розмір щепи, фракція може бути будь-яка: не потрібно просівати, ділити на розміри, відбирати крупні кускові включення (як у випадку, коли котли на щепі додатково обладнані шнековою подачею); в котлі БРІК немає шнека = немає проблем! (у чому больові точки шнека - буде докладна інформація далі)
 • склад щепи може бути будь-яким: хвойна і листяна деревина, ДСП, MDF. Твердопаливний Котел на щепі БРІК - це піролізний (газогенераторний) котел. У камері, де відбувається згоряння піролізного газу, температура сягає 1200 С. В такому режимі роботи навіть немає диму з димохідної труби. Відкладення смол на стінках теплообмінника теж відсутні. Ви можете переконатися в цьому особисто, коли відвідаєте котельню на заводі БРІК, де котли працюють на сирій (вологість 50-70%) щепі з соснової деревини.
 • бездимне завантаження палива: тріска на відміну від дров в котлі створює так званий «повітряний затвор» над зоною горіння (коли відчиняються двері паливної камери під час дозавантаження палива - дим не потрапляє в приміщення).

Котли на щепі з автоматичною подачею

Вище ми розповіли про явні відмінності Котлів на щепі БРІК, а зараз розглянемо «класичні» версії котлів інших виробників.

Як правило, Котел на щепі з автоматичною подачею - це частина цілого комплексу обладнання. У цю групу входить:

 • котел з вбудованою ретортним або іншого принципу пальником
 • бункер для зберігання запасу щепи
 • автоматика, яка керує всім цим процесом
 • система подачі та дозування тріски в котел
 • система антизаклинювання шнека, яка подає паливо з бункера в котел
 • перед топок, що дозволяє спалювати тріску високої вологості
 • додаткові системи (наприклад, пожежогасіння, яка автоматично подає воду в шнек, якщо вогонь почне перекидатися з шнека в бункер з паливом).

Звичайно, складність такого обладнання, наявність редукторів, датчиків і систем різко піднімає не тільки вартість такого котла на щепі з автоматичною подачею, але і задирає планку по кваліфікації обслуговуючого персоналу, вимагаючи спеціальної інженерної кваліфікації.

Надійність такого комплексу - це сума ступенів надійності кожного з агрегатів, який є компонентом цього ланцюжка системи. В силу об'єктивних факторів (таких як важкий безперервний процес або неналежна якість паливної тріски, її фракції) будь-який з механізмів дає збій і в результаті зупиняється весь комплекс.

Перелічимо найбільш часті причини, з якими стикаються ті, у кого є котел на щепі з автоматичною подачею і бункером, що призводить до зупинки роботи:

 • зависання щепи в бункері (потрібно перевіряти роботу міксера - механізм, який періодично ворушить тріску в бункері)
 • тріска не тієї фракції, яку вимагає виробник котла (занадто велика або неправильного розміру щепа не ​​провалюється крізь вікно подачі шнека - потрібно додатково просівати тріску для виключення таких фрагментів, які перевищують встановлену норму)
 • заклинювання шнека подачі (проблема усувається періодичним включенням реверса обертання шнека)
 • загоряння щепи в каналі подачі тріски з бункера в котел (часта причина - негерметичність люка бункера і в результаті підсосу повітря вогонь рухається по шнеку до всього запасу палива - починає горіти бункер з паливної тріскою)
 • неправильне налаштування подачі дози палива в котел на щепі з автоматичною подачею (це часто відбувається в разі зміни умов - наприклад, вологість або теплотворність щепи; також необхідно коректувати налаштування при умовах зміні необхідної потужності котла на щепі)
 • вміст смоли в хвойних породах деревини робить таку тріску для використання в котлі на щепі з автоматичною подачею досить незручним паливом, тому що налипання смоли на шнеку подачі зупиняє його роботу і вимагає трудомісткого очищення
 • якщо бункер запасу щепи досить великий і в силу обставин розташований на вулиці, часто виникає проблема змерзання тріски через вміст вологи в ній (такі бункери потрібно або підігрівати, або обладнувати системою «живе дно»)
 • котел на щепі з автоматичною подачею не може бути переведений на інший вид палива в разі виникнення такої необхідності (наявність шнека і всіх додаткових систем розраховані на застосування паливної тріски заданих характеристик).

Це неповний перелік недоліків такого обладнання як котел на щепі з автоматичною подачею може відбити будь-яке бажання облаштовувати котельню на щепі навіть при наявності такого дешевого палива.

Однак на сьогоднішній день конструктори, знаючи проблематику і відповідаючи на запит покупця, пропонують котел на щепі, який вирішує всі вище перераховані проблеми. При цьому він є надійним і простим, дозволяє отримувати економічно вигідну теплову енергію.

Твердопаливний котел на щепі БРІК

Знаючи цю інформацію, давайте ще раз більш детально розглянемо Котел на щепі БРІК:

 • Величезний бункер для палива, вбудований безпосередньо в корпус Котла БРІК
 • Без шнеків: велика паливна камера дала можливість видалити з конструкції котла на щепі всі механізми подачі. Немає шнека, міксерів, редукторів. Тріска вже всередині котла і навіть, якщо б вона загорілася - все тепло буде передано стінкам котла і системі опалення!
 • Паливо не може замерзнути всередині такого бункера.
 • Можливість використання вологої тріски (свіжа деревина вологістю до 50-70%). Перебуваючи в бункері, паливо сохне і в зону горіння приходить вже сухим. Виходить, що Котел БРІК сам готує для себе паливо. Це дає можливість використовувати в якості паливної тріски деревину з природною вологістю. Такому котлу більше не потрібен перед топок.
 • Фракція і порода тріски тепер не важлива = адже немає шнека, а значить немає проблем з заклинюванням. Не потрібно просіювати тріску і стежити за її вологістю - згорить будь-яка! Крім того, тепер є можливість заповнити бункер не тільки тріскою, а й дровами, брикетом в будь-якій пропорції з щепою. Це дає свободу, якщо виникає потреба перевести котельню на щепі на інший вид палива.
 • Ручні регулювання і налаштування порцій подачі щепи не потрібні = Котел БРІК за допомогою автоматичного дозування повітря сам підбирає інтенсивність горіння щепи в залежності від мінливих умов роботи (може змінювати потужність) і характеристик палива (вологість). 
 • Простота і надійність конструкції, невибагливість Котла на щепі БРІК дає можливість використовувати роботу кочегара з низькою кваліфікацією.

Перераховані переваги котла на щепі БРІК, по відношенню до котлів минулого покоління, відрізняють його не тільки значно надійнішим і простішим в експлуатації, а й дешевшим мало не вдвічі в порівнянні зі своїми аналогами.

Розроблені та працюють модульні котельні на щепі потужністю до 0,5 МВт (500 кВт) - варіанти створенні на основі котлів БРІК. Це є універсальним рішенням для більшості завдань, пов'язаних генерацією теплової енергії. Варіанти і приклади облаштування таких потужних комплексів представлені на розділі сайту «Котельні».

Ви можете приїхати на завод і побачити в роботі твердопаливний котел на щепі БРІК. При цьому щепа, яка використовується для опалення, буде сирою (вологість 50-70%) і переважно хвойних порід. Котел БРІК - це піролізний котел на щепі з високим ККД 90-91%. Тому навіть при використанні палива з такими характеристиками з труби не буде диму! Можливий тільки пар, якщо в цей час на вулиці холодна погода.

Дивіться відео про Котли на щепі на нашому Ютуб каналі (відео з виробництва і робота Котлів на різних об'єктах).

Переваги
image
Супер ефективність

Реальний  ККД 91%.Відчутно економна витрата палива. Бездимне горіння Величезний вибір палива. Особлива запатентована конструкція колосників та багато точкова подача повітря дозволяє спалювати навіть дрібне сипке вологе паливо.

image
Підходить будь-яке паливо

Котел працює на будь-якому паливі: дрова, щепа, тирса, ДСП, солома, лушпиння соняшника та зернових, брикети, пелети.Дозавантаження палива можливе
в будь-який момент.Щепа, тирса, гілки можуть бути вологістю навіть 50% !!!

image
Реально тривале горіння

Супер збільшена паливна камера! Багато палива в котлі = тривала робота на 1 завантаженні від 12 до 48 годин.Двоє великих дверей для завантаження палива: фронтальні для крупного та верхній люк для сипкого палива.

image
Надійний Довговічний
Корпус котла: сталь 09Г2С товщина до 10мм.Теплообмінник: жаростійкі суцільнотягнуті труби.Захист від прогорання: всі поверхні омиваються водою.Високотемпературні зони захищені вогнетривкою цеглою.Система захисту від низькотемпературної корозії.
image
Монтаж Робота Сервіс
Максимально простий монтаж (не потребує спеціальної бригади).Безкоштовний інструктаж на основі діючої котельні.Простий в експлуатації.Технічна підтримка.Відео інструкція.Відео відповіді на всі питання
image
Автоматика
Контролер Tech zPID та Димосос EBM PAPST:Автоматичне електронне регулювання роботи котла та системи опалення європейського виробництва та якості.Контроль температури димових газів, захист від перегріву.

40 кВт XS
40 кВт S super
60 кВт М super
80 кВт М+ super
100 кВт L super
120 кВт L+ super
140 кВт XL super
160 кВт XL+ super
Відео
Котел БРІК: можливості, принцип роботи
Підписуйтесь на наші нові відео, а також будьте в курсі нових подій
Котел на щепі й тирсі. Піролізний котел БРІК. Твердопаливний котел тривалого горіння.
Підписуйтесь на наші нові відео, а також будьте в курсі нових подій